Arama:

Google Adwords Nedir?

Google AdWords, Google’ın yeni müşterilere ulaşmanıza ve işletmenizi büyütmenize olanak tanıyan İnternet reklamcılığı programıdır. AdWords’le reklamınızın görüntüleneceği yeri seçer, kendinize uygun bir bütçe belirler ve reklamınızın etkisini ölçersiniz.

Bu makalede AdWords’ün nasıl çalıştığı ve işletmenizin AdWords’ten nasıl yararlanabileceği açıklanmaktadır.

İşleyiş şekli

Google AdWords’le, işletmenizle alakalı kelime veya kelime öbekleri (anahtar kelimeler) ile arama yapan veya teması işletmenizle alakalı olan web sitelerine göz atan kullanıcılara ulaşabilirsiniz. Reklamınız Google’da ve Google’ın iş ortağı web sitelerinde görüntülenebilir. Tıklama başına maliyet (TBM) teklifi ile, yalnızca kullanıcılar reklamınızı tıkladığında ücretlendirilirsiniz.

Örnek

İstanbul’da bisiklet tamiri yapan bir dükkanınız olduğunu varsayalım. Reklamınızı sadece bu bölgedeki müşterilere gösterilecek şekilde ayarlayın. Böylece burada yaşayan veya burayı ziyaret eden bir kullanıcı Google’da “İstanbul çevresinde bisiklet tamiri” kelime öbeğini aradığında reklamınızı görebilir ve tıklayarak işletmenizle bağlantı kurabilir.

Avantajlar

AdWords’ü diğer reklamcılık türlerinden ayıran birkaç önemli nokta vardır. AdWords’ü kullanarak şunları yapabilirsiniz:

Sunduğunuz ürün veya hizmetleri arayan müşterilere ulaşabilirsiniz

  • Reklamınız, sizin sunduğunuz türde ürün ve hizmetleri aramakta olan kullanıcılara gösterilir. Dolayısıyla söz konusu kullanıcıların işlem yapma olasılığı daha yüksektir.
  • Reklamınızın hangi web sitelerinde ve hangi coğrafi alanlarda (eyaletler, şehirler ve hatta mahalleler) görüneceğini seçebilirsiniz.
  • Google Görüntülü Reklam Ağı tek başına dünya çapındaki İnternet kullanıcılarının %90’ına ulaşmaktadır (Kaynak: Comscore).

Bütçenizi kontrol edebilirsiniz

  • Tıklama başına maliyet (TBM) teklifi ile, reklamınız görüntülendiğinde değil, yalnızca kullanıcılar reklamınızı tıkladığında ücretlendirilirsiniz. Kullanabileceğiniz çeşitli teklif seçenekleri vardır.
  • Aylık olarak ne kadar harcamak istediğinize kendiniz karar verir ve hiçbir zaman bu tutarın üzerinde ücretlendirilmezsiniz.
  • Minimum harcama taahhüdü yoktur.

Reklamınızda nelerin işe yaradığını öğrenip bunları temel alabilirsiniz

  • Reklamınızın gösterdiği performans (reklamınız sayesinde kaç tane yeni müşteri işletmenizle bağlantı kurdu, bu müşteriler nereden geliyor ve benzeri ayrıntılar) ile ilgili raporu inceleyin.
  • Reklamınızı düzenleyip iyileştirmek ve işletmenizle iletişime geçen potansiyel müşterilerin sayısını artırmak için AdWords araçlarını kullanın.

Yukarıda yazılan bütün işlemleri sizin adınıza biz yapıyoruz ve takibini sağlıyoruz…

Sohbete başlayın...
Size nasıl yardımcı olabiliriz?